Číslo a názov VE VE 03-03 GENOFOND STARÝCH A KRAJOVÝCH ODRÔD VINIČA
Zodpovedný vedúci Ing. Roman Ďuriš, Katedra ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva
Riešiteľský kolektív Ing. Roman Ďuriš, Katedra ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva, Ing. Slavko Bernáth, PhD., Katedra ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva, Ing. Martin Benkovič, Katedra ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva, Ing. Tibor Ruman, PhD.,VSVV Šenkvice, Ing. Štefan Simonka, PD Bátorove Kosihy, Ing. František Moyzes , PD Tekovské Nemce, Ing. Miroslav Hrnčár , PD Hlohovec, Ing. Ladislav Hrenyo, SOUP Viničky, Ing.Dorota Pospíšilová,CSc., Ing. Ondrej Korpás, CSc., Ing. Jozef Repa, SHR Modra- Kráľová, Ing. Ján Števlík, ZAD Dvory nad Žitavou, Ing. František Tóth, ÚKSÚP Veľký Krtíš
Základné ciele Vyhľadávanie starých a krajových odrôd viniča, ich evidencia, identifikácia a ich rozmnoženie a uchovanie - úloha trvalá.

Spracovanie použiteľnej databázy pre identifikáciu odrôd ( v rozsahu deskriptoru UPOV) v rozsahu cca 1500 genotypov - od 1999 do konca 2002

Vytváranie obrazových záznamov z genotypov zaevidovaných a identifikovaných v príslušnom roku a popis ich morfologických znakov a agrobiologických vlastností ( deskriptor UPOV ) pre vylučovanie duplicít pri vyhľadávaní genotypov - úloha trvalá.

Vyhodnotenie poľnej tolerancie voči chorobám a škodcom ( deskriptor IBPGR )- úloha trvalá.

Zhodnotenie využiteľnosti identifikovaného genotypu - technologická kvalita úrody hrozna - úloha trvalá.
Vlastná metodika Návrh vlastného postupu riešenia a jeho zdvôvodnenie.
Vecná etapa zahŕňa vyhľadávanie genotypov starých a krajových odrôd viniča v poľných podmienkach, ich evidenciu, zber a rozmnožovanie pre potreby ich uchovania, hodnotenie poľnej tolerancie voči chorobám a škodcom, ako vytváranie obrazových záznamov ( fotodokumentácia morfologických znakov ) a hodnotenie technologickej kvality hrozna a vína.

Prostredie a miesto riešenia úlohy.
Sú nimi vybrané vinohrady vo vinohradníckych rajónoch Malokarpatskej, Nitrianskej, Južnoslovenskej, Stredoslovenskej a Východoslovenskej vinohradníckej oblasti.

Spôsob realizácie prác.
Spočíva v zberových prácach vo vinohradoch, vytváraní obrazových záznamov, popise morfologických znakov, hodnotení poľnej tolerancie genotypov vo vinohrade, hodnotení technologickej kvality hrozna a v spracovaní hrozna na víno.

Popis spôsobu zberu a vyhodnocovania experimentálnych údajov.
Zberové práce vo vinohradoch- zahŕňajú vyhľadanie, označenie genotypu, lokalizáciu vinohradu v rámci vinohradníckej obce príslušného rajónu a oblasti, vyhodnotenie v zberovej karte.
Vytváranie obrazových záznamov- priamo vo vinohrade fotodokumentačne, znaky na liste skenovaním na KOVaV.
Popis morfologických znakov- priamo pri poľnom pozorovaní vo vinohrade, metrické parametre na pracovisku KOVaV, vyhodnotenie v zázname morfologických znakov podľa klasifikátora UPOV.
Hodnotenie poľnej tolerancie genotypov- priamo vo vinohrade, vyhodnotenie v zázname o poľnej tolerancii podľa klasifikátora UPOV a IBPGR.
Hodnotenie technologickej kvality hrozna - predpísanými analytickými a senzorickými metódami na pracovisku KOVaV, hodnotenie v technologickom zázname výroby vína.
Spracovanie hrozna na víno- mikrovinifikačnými metódami na pracovisku KOVaV, resp. u niektorých spoluriešiteľov vecnej etapy podľa ich možností.
Publikačná činnosť


Hore